Undergraduate
Graduate
Alumni
Information
Search

Sports Hall of Fame Inductees

2013 Sports Hall of Fame Inductees:

Douglas Barnes ’79
Jennifer Prowinski Bruno ’96
Franklin Kidd ’65
John Patrick ’80
Vincent Pedalino ’02
John Trainor ’65

Inductees are listed in alphabetical order with year inducted in parentheses.

A – C   |   D – F   |   G – K   |   L – P   |   R – S   |   T – Z

A – C

Donte Abron ’98 (2008)
Meaghan Giorno Alegi ’00 (2010)
Karen L. Alexander ’96 (2006)
Ronald F. Athey ’72, M.Ed. ’75 (1983)
John E. "Jack" Baile ’62, MEd ’73 (2012)
Douglas Barnes ’79 (2013)
Paul L. Bates ’31 (1979)
E. Carter Baum ’55 (1995)
Susan R. Beeler ’62 (1997)
Stanley Benjamin ’38 (1983)
Jack Bentham ’67 (2000)
Julia K. Berwager ’39 (1979)
Wayne R. Birely ’79 (1996)
Arthur E. Blake, Jr. ’71 (2002)
Julie Backof Boden ’98 (2009)
Joseph F. Bona ’26 (1984)
Ricci G. Bonaccorsy ’80 (1998)
Jerry Borga ’69 (2005)
Rebecca “Becky” Cassilly Borland ’81 (2010)
Johnson D. Bowie ’71, M.Ed. ’74 (1993)
James Boyer, Coach (1996)
Bruce Bozman ’70 (2009)
Barbara C. Brazis ’80 (2003)
Robert E. Bricker ’42, LL.D. ’84 (1995)
Joseph J. Brockmeyer, III ’73 (1990)
Arthur G. Broll ’29 (1992)
Charles M. Brown, III ’62, M.Ed. ’71 (1991)
Barbara Wolf Brummett ’90 (2004)
Jennifer Prowinski Bruno ’96 (2013)
Frederick "Fred" Burgee ’61 (2008)
C. Harry Bush ’50 (1992)
C. Lease Bussard ’34 (1986)
Robert W. Butler’57 (1998)
S. Leroy Byham ’26 (1988)
H. LeRoy Campbell ’38 (1988)
Nicholas W. Campofreda ’36 (1983)
Nancy Hutchinson Carter ’86 (2001)
H. Samuel Case ’63 (2004)
Lyal W. Clark ’29 (1982)
Anne C. Clemmitt ’59 (1979)
Richard Clower ’50 (1999)
Sherry Albright Clower ’94, MS ’99 (2005)
Dean Coccia ’96 (2008)
Catherine W. Cockburn ’31 (1981)
Laura Ciambruschini Colson ’88 (2000)
Susan Head Conklin ’94 (2005)
Richard Conner ’84 (2005)
Terry L. Conover ’70, M.Ed. ’74 (1993)
Sandi Stevens Corbo ’89 (1999)
Joseph A. Corleto ’50 (1986)
Henry A. Corrado ’50 (1997)
Douglas S. Crosby ’31 (1988)
Robert Cuthrell ’60 (2006)

D – F

Lynn Glaeser Damiano ’78 (1991)
Gregory M. Davis ‘96 (2011)
Earl W. Dietrich ’69 (2001)
Reese "Rick" Diggs ’70 (2008)
Fred A. Dilkes ’61 (1998)
George Dix, Coach (2008)
Mary Ellen Senat Dixon ’33 (1984)
Blanche W. Drennan ’40 (1982)
Joseph Drugash ’39 (1988)
James W. Dunn ’34 (1985)
Joanne Siehler Durst ’56 (2001)
Kerry Wilson Duvall ’00 (2010)
Julian L. Dyke ’50 (2007)
Homer C. Earll ’50 (1985)
* George L. Ekaitis ’31 (1978)
* Charles A. Engle ’30 (1978)
Richard E. Estes, Jr. ’98 (2012)
Jamie L. Falcone ‘01 (2011)
E. Bruce Ferguson, Jr. ’35 (1981)
Erin Murphey Forman ’97, M.S. ’02 (2007)
* Sterling F. Fowble ’36 (1978)
K. Denise Frech ’83 (1994)
Carol A. Fritz M.Ed ’69, Coach (2007)
Eric C. Frees ’92 (2003)

G – K

Lawrence M. Garro ’73 (2007)
Joseph M. Giannelli ’50 (1989)
Kenneth R. Gill ’61 (2012)
* Robert J. Gill ’10 (1978)
Andrew G. Gorski ’35 (1982)
William A. Hallett ’89 (2003)
Betty Jean Lenz Hallmark ’50 (1987)
Stephen Hallowell ’97 (2009)
Lisa Sullivan Harford ’88 (2001)
Katie Haley ’99, M.S. ’03 (2008)
* Richard C. Harlow, Coach (1978)
S. Dennis Harmon, Jr. ’57, M.Ed. ’61 (1979)
Walter A. Hart ’52 (1981)
Odd E. Haugen ’73 (1992)
* Charles W. Havens ’30 (1978)
Marilyn Naas Keane ’94, M.S. ’97 (2008)
Claudia Henemyre-Harris ’92 (2006)
John Heritage, Jr. ’68 (2009)
Marie “Maggie” Mules Herman ’81 (2010)
Beverley J. Hill ’60, M.Ed. ’68 (1986)
Fern R.Hitchcock, Jr. ’47 (1986)
Knut Hjeltnes ’77 (1987)
Kathryn Walter Hobart ’73, M.Ed. ’76 (1989)
Donald E. Honeman ’41 (1992)
John H. Hort ’58 (2002)
Anne Glaeser Hubach ’83 (1995)
Frank B. Hurt, Coach (1981)
Jill K. Ibex ’01 (2012)
Allen S. Jacobson ’49 (1990)
Sigurd L. Jensen, Jr. ’47 (1979)
Richard C. Johnson ’84 (1999)
Robert B. Johnson Jr. ’96 (2007)
Ronald F. Jones ’55 (2000)
Rodney L. Joyner ‘88 (2011)
W. Scott Joyner ’66 (1996)
Ann Thomas Kangas ’90 (2007)
Bernard Kaplan ’35 (1981)
Holly Martin Keller ’19 (1980)
J. William Kern, Sr. ’50 (1995)
Franklin Kidd ’65 (2013)
Thaddeus B. Klepac, Sr. ’32 (1987)
Richard Klitzberg ’63 (1993)
 Lester J. Knepp, Sr. ’41 (1990)
Thomas Knieriem ’82 (2005)
* Harold W. Kopp ’33 (1978)
Jill M. Krebs ’02 (2012)

L – P

Jayne Kernan Lacy ’82 (1993)
Harry “Buzz” Lambert ’58, MEd’67 (2010)
Leo J. Lathroum ’51 (1997)
Clifford R. Lathrop ’37 (1994)
Harry L. Lawrence, Jr. ’31 (1979)
H. Richard Linton ’54 (1998)
June E. Lippy ’42 (1983)
Joseph A. Lipsky ’35 (1980)
Thelma Yohn Lockard ’39 (1988)
Lee D. Lodge ’43 (1993)
Victor J. Makovitch ’52, M.Ed. ’59 (1982)
Sharon Fischer Manning ’65, L.H.D. ’79 (1992)
Ira W. “Will” Marshall III ’98, MS’05 (2011)
David H. Martin ’62 (1994)
Rebecca Martin ’80, M.Ed. ’81 (2004)
John H. McNally ’34 (1986)
Glenn R. McQuillen ’40 (1989)
C. Victor McTeer ’69 (1993)
Joe Menendez ’81 (2009)
Albert A. Mensah ’83 (2003)
Karen L. Merkle ’76 (1997)
Robert Merrey ’71 (2006)
Albert Miller ’57 (2004)
John Montanye ’84 (2009)
C. Wray Mowbray ’58 (2003)
Vernon H. Mummert, Jr. ’75, M.Ed. ’77 (1994)
Orville E. Neal ’29 (1985)
Alexander "Alex" Ober ’63, MEd’69 (2010)
Michael O’Loughlin ’80 (2004)
Thomas E. O’Malley ’63 (2003)
Anthony H. Ortenzi ’38 (1979)
* Carlo J. Ortenzi ’48 (1978)
John Patrick ’80 (2013)
Alvin R. Paul ’50 (1985)
Vincent Pedalino ’02 (2013)
William C. Pelton ’30 (1987)
Edward A. Peters ’39 (1988)
Carol Pettersen Willen ‘59 (2011)
Michael Phillips ’47 (1984)
G. Howard Phipps ’51, M.Ed. ’68 (1991)
Douglas L. Pinto ’83 (2000)
Thomas J. Pontecorvo ’36 (1983)
Teron T. Powell ’02 (2012)
Arthur J. Press ’52 (1980)
James, F. Pusey ’62 (2000)
Nancy Kammerer Pusey ’88 (2002)

 R – S

Samuel Reed ’57 (posthumously) (2005)
Faith Millard Reinhardt, Coach (1981)
Michael Rentko ’53 (1999)
Jerry L. Resh ’95, MS’06 (2011)
Winfred P. Roberts ’03 (1983)
John M. Robinson, Sr. ’43 (1990)
Colleen Gohegan Rosberry ’84 (2006)
Frank E. Sadowski ’38 (1988)
* Alfred A. Sadusky ’34 (1978)
James I. Schartner ’72 (1989)
Richard N. Schmertzler ’73, M.Ed. ’76 (1985)
Gary L. Scholl ’71, M.L.A. ’78 (1992)
Linda Sullivan Schulte ’68 (1989)
Julie Cox Schultz ’96 (2006)
Eric Schwaab ’82 (2000)
Donna DuVall Sellman ’45 (2009)
Ron Sermarini ’00 (2010)
Gordon Shelton ’68 (2009)
* William L. Shepherd ’35 (1978)
Sarah Lednum Shockley ’69 (2004)
Kathy Lane Showvaker ’77, M.Ed. ’79 (1996)
LuMar Myers Slocum ’39 (1995)
Katherine Coleman Smith ’66 (1985)
William Spaar ’58 (2004)
Hugh B. Speir ’22 (1984)
Susan Lapidus Spencer ’83 (2002)
Sally Fite Stanfield ’78 (1998)
Andrew R. Steckel ’92, MS’94 (2012)
Suzanne Stettinius ’11 (2012)
Robert H. Stropp ’40 (1983)
Larry J. Suder ’69 (2001)

T – Z

Thomas J. Tereshinski, Sr. ’44 (1996)
William F. Thomas ’39 (1988)
Cynthia Boyer Thompson ’87 (1999)
Roselda Fowler Todd ’28 (1987)
John Trainor ’65 (2013)
Martin D. Tullai ’52, M.Ed. ’59 (1981)
* Carl C. Twigg ’11 (1978)
Philip E. Uhrig, M.Ed. ’52, Coach (1998)
Brian Van Deusen ’96 (2006)
Linda E. Van Name ’74 (1984)
George F. Varga ’61, D.H. ’92 (1982)
Kenneth W. Volk ’47 (1991)
Carl H. VonTobel ’97 (2007)
Robert J. Waldorf, Coach (1990)
Charles I. Wallace, Sr. ’39 (1988)
Howard L. Wallace ’81 (1999)
Nathan Weinstock ’29 (1987)
John "Jeff" Weyer ’85 (2007)
Charles T. White ’55 (1991)
Eugene “Stoney” Willis ’34 (2010)
Ralph E. Wilson, III ’68 (1989)
Steve R. Wilson ’75 (1997)
W. Wilson Wingate ’18 (1982)
Richard N. Yobst ’63 (1996)
Laszlo Zsebedics ’63 (2002)

* Charter Member

 
Fall undergraduate registration
April 17, 2014, 12:00 am
McDaniel String Ensemble
April 17, 2014, 7:00 pm
"EVIL DEAD: The Musical"
April 17, 2014, 7:30 pm
Junior Visit Day
April 21, 2014, 9:30 am
Student Solo Recital
April 21, 2014, 7:00 pm
The Ridington Lecture
April 22, 2014, 7:30 pm
Musician Brandon Stiles
April 22, 2014, 8:00 pm
Larry Hogan: What I’ve Learned
April 23, 2014, 4:30 pm
Graduate Open House
April 24, 2014, 5:30 pm
Student Chamber Music Ensembles
April 24, 2014, 7:00 pm
McDaniel Dance Company Recital
April 25, 2014, 7:00 pm
Animal House - Decker Auditorium
April 25, 2014, 9:00 pm
Spring Undergraduate Awards Ceremony
April 27, 2014, 12:00 am
Junior Open House
April 27, 2014, 1:00 pm
Children's Chorus of Carroll County
April 27, 2014, 2:00 pm